Pedikúra

Každý človek sa akosi prirodzene stará najmä o pokožku tváre a rúk, ale na nohy sa akosi zabúda. Pritom nás takmer celý život verne nosia, stojíme alebo chodíme na nich takmer celý deň a venujeme im minimálnu starostlivosť: aby boli čisté a aby sme mali čisté ponožky. No a keď to s tou ľahostajnosťou preženieme, naše nohy sa nám odplatia starou stvrdnutou kožou, ktorá sa často lúpe až do živého mäsa, a to je riadne bolestivé, alebo nám zarastú nechty, čo je ešte horšie.

Prečo sa vlastne ľudia tak málo venujú nohám? Možno je to tým, že ich okrem leta vlastne nie je vidieť. A tiež je možné, že ľudia sa pedikúry boja..

Pedikúra by nemala byť záležitosťou, ktorá sa nás týka len pred letom, keďže v zime nám nik nohy nevidí, lebo sú schované v pančuchách a topánkach. Pedikúra je predovšetkým preventívna hygiena nôh, a preto by sa mal každý človek o svoje nohy pravidelne starať mesiac čo mesiac. A medzitým si nohy ošetrovať aj doma – vymočiť si ich v dobrom bylinnom kúpeli, ak ich cez deň veľmi zaťažujete, tak aj namasírovať, ošetriť si ich peelingovým krémom, a ak sa vám nohy aj potia, treba ich ošetrovať antiseptickými krémami. Ak sa nohám nebudete venovať, nečudujte sa, ak sa vám, najmä v neskoršom veku ( okolo štyridsiatky), odmenia tým, že sa začnú objavovať kŕčové žily, najmä u žien, bolesti chrbtice. Často si vôbec neuvedomujeme, že príčina je v neošetrených nohách, nevhodných topánkach, v stvrdnutej, zrohovatenej koži na pätách či podošvách, zarastených nechtoch atď.

Dokonale sa zbaviť zrohovatenej kože žiadny človek nedokáže sám, bez odborného zásahu, pretože ošetrenie pemzou je nedostatočné. Je to len obrúsenie zvrchu, ale „základ“ tam ostane. Pri nahromadenej starej koži vznikajú praskliny, ktoré potom praskajú, často veľmi hlboko, čo je veľmi bolestivé a veľmi dlho trvá, kým sa taká koža dá do poriadku. Jedna návšteva pedikúry to nevyrieši ani nevylieči. Približne raz za mesiac je dobré dať si odstrániť starú kožu skalpelom na pedikúre, ale venovať sa im aj doma. Čím väčšia domáca starostlivosť, tým kratšia návšteva pedikúry.

Teda návšteva pedikérky nie je žiaden zbytočný prepych, je to rovnako potrebná starostlivosť ako o naše ruky, tvár a celé telo. Ak sa budete o nohy vzorne starať, odmenia sa vám dobrou a dlhoročnou službou.