Často kladené otázky o tetovaní

Odpovede na otázky ktoré by vás mali zaujímať pred samotným tetovaním

Priebeh tetovania

Ak už máte vybraté študio, nasleduje výber a úprava motívu. Motív sa dá buď upraviť na počkanie, alebo ak sú náročnejšie úpravy, tak sa dohodneme na daný termín. Motív tetovač prekreslí aby sa dal odtlačiť, alebo ho nakreslí priamo na dané miesto. Kožu vydezinfikuje a oholí. Nanesie pretláčaciu kvapalinu a odtlačí motív na kožu. Ak ste si istí, že je umiestnenie podľa Vašich predstáv, tak sa odtlačok nechá preschnúť. Vy si sadnete – ľahnete, tetovač si nachystá veci na prácu a ukáže Vám, že sú ihly, ako aj ostatné komponenty sú sterilné. Všetko robí v rukaviciach a nesmie sa už dotýkať iných vecí (telefón, smetný kôš, vlasy …). Prichádza k samotnému aktu. Tetovač Vás upozorní, aby ste sa nezľakli začiatku tetovania. Je dobré uvoľniť sa a nesedieť kŕčovito. Tetovanie zväčša bolí prvých 5-10min. A potom až po 3-4 hodinách. Je to bolesť jemná, ale dlho pretrvávajúca. Počas tetovania sa tetovanie umýva antiseptickým mydlom nariedeným v správnom pomere s vodou a potiera sa zvláčňujúcim krémom. Po skončení tetovania Vám tetovač dôkladne umyje celé tetovanie ako aj jeho okolie. Na úplný záver Vám tetovač nakrémuje tetovanie a nechá zaschnúť zhruba 10min. Tetovač Vám ešte vysvetlí, ako sa treba starať o nové tetovanie, čo môžete robiť a čo nie.

Starostlivosť o tetovanie

Ako si mnohí naši zákazníci iste všimli, u nás v štúdiu sa nedávajú ochranné fólie pri odchode zo štúdia, to preto, že Vám tetovač pri odchode natrie tetovanie krémom Protat. Výhodou krémuProtat oproti ostatným značkám je, že vytvára na tetovaní mikrofilm, ktorý zabráni vniknutiu infekcie do tetovania a prilepeniu tetovania na odev. Po príchode domov si treba tetovanie umyť antibakteriálnym mydlom a vlažnou vodou. Osušiť niečím jednorazovým – nie uterákom ( v uteráku sa držia baktérie) nechať presušiť na vzduchu 5-10min. a nakrémovať úplne jemnou vrstvou krému Protat. Po dobu 10 dní si treba tetovanie raz denne dokonale vyumývať a dva až tri krát denne krémovať jemnou vrstvou ( prebytočný krém treba vždy zotrieť jednorazovými utierkami ).Tetovanie nesmie byť premastené !!!

Zdravotný stav

Je veľa problémov súvisiacich so zdravotným stavom, ktoré môžu brániť samotnému zákroku tetovania. Jedná sa hlavne o kožné ochorenia a ťažkosti. (akné, podráždenie pokožky, infekcie …). Ďalej ľudia so slabou zrážanlivosťou krvi, alebo ľudia ktorí trpia chorobami, ktoré zapríčiňujú predĺženie doby hojenia jaziev, alebo zoslabujú zrážanlivosť krvi či znižujú imunitu voči infekciám. Je vhodné, aby takýto ľudia konzultovali svoje možnosti v oblasti tetovania priamo so svojim lekárom. Taktiež je potrebné, aby o tejto veci bol informovaný aj tetovač … to znamená, v žiadnom prípade nesmiete túto skutočnosť zamlčať, pretože v niektorých prípadoch môžete utrpieť vážnu ujmu na zdraví, ako napríklad nepríjemné jazvy alebo infekcie zapríčinené zlou hojivosťou.

Je možné aby som bol/a alergický/á priamo na tetovacie farby?

Ľudské telo je v tomto smere nepredvídateľné. V praxi sú však prípady alergie na tetovacie farby veľkou vzácnosťou. V dnešnej dobe sa už pri výrobe farieb musí dbať ako na sterilitu tak aj na alergénne vlastnosti. Preto sa v dnešnom svete používajú práve certifikované tetovacie farby, ktoré prešli mnohými testami.

Je tetovanie bolestivé?

Pri tejto otázke je potrebné zvážiť veľa faktorov. Ako napríklad technika tetovača, použité nástroje … V konečnom dôsledku každý človek má iný prah bolesti. To znamená niečo čo vám pripadá neznesiteľné iný môžu znášať bez problémov. Samozrejme v niektorých štúdiách je možnosť lokálneho umŕtvenia … avšak tento variant sa neosvedčil z toho dôvodu že umŕtvená koža horšie prijíma farbu. Taktiež anestetiká majú vedľajšie účinky s ktorými treba počítať.

Je možné tetovaním zakryť jazvy?

Jazvy sú miesta, kde sa nachádza koža s inými vlastnosťami. Preto sa neodporúča tieto miesta tetovať. Je však možné výberom vhodného motívu a umiestnenia takpovediac odviezť pozornosť od jazvy na tetovanie.

Materské znamienka

Ak má byť tetovanie umiestnené na mieste kde je materské znamienko existujú dve možnosti:

      Materské znamienko ostane na mieste a okolo neho sa vynechá miesto približne milimeter z každej strany – je to veľmi dôležité z toho dôvodu, že tieto znamienka musia byť viditeľné pri lekárskych prehliadkach. Naviac u materských znamienok je tendencia, že pri poškodení alebo nepriaznivých podmienkach, sa znamienko stane zhubným rakovinovým nádorom.
      Znamienko si necháte odstrániť… lekári bežne takéto zákroky robia. V tomto prípade musíte počítať s tým, že už tento samotný zákrok si vyžaduje hojenie takže termín tetovania budete musieť odsunúť na neskôr.

Tetovanie

Na úvod si treba uvedomiť, že tetovanie je poväčšine na celý život. A teda šetrenie financiami tu naozaj nemá opodstatnenie. Prvým krokom je výber motívu a miesta na tele, kde bude tetovanie umiestnené. Pri tomto kroku treba zvážiť aký účel pre Vás má. Môže to byť estetický doplnok Vášho tela, ale taktiež môže byť pre Vás doplnkom intímneho charakteru. Je dobré nechať si poradiť v štúdiu, aj keď na druhej strane je to vaše rozhodnutie. Pri zvažovaní by vám mal napomôcť album štúdia … Pri výbere motívu by som Vám osobne neodporúčal dať si tetovať niečo, čo je na vlas rovnaké ako na fotografii, či v časopise. Každý tetovač by mal byť schopný upraviť motív podľa vašich potrieb. Ďalej je potrebné zvážiť farebnosť a sýtosť farieb, túto otázku treba prebrať s tetovačom. Po tomto kroku musíte byť obaja, aj tetovač aj Vy presne dohodnutí. Druhým krokom je nanesenie odtlačku. Na dôkladne oholené a dezinfikované miesto na tele sa nanáša emulzia pre odtlačok. Keď je tetovač s touto procedúrou hotový, je potrebné, aby bol zákazník spokojný a ak sa mu nezdá hocijaká maličkosť, treba to prebrať a následne spraviť ďalší odtlačok.

A čo potom?

Bezprostredne po tetovaní sa miesto dôkladne umyje a aplikuje hojivá masť. Taktiež Vám v štúdiu poskytnú masť na neskoršie použitie a mali by Vás bezplatne informovať o spôsoboch ošetrovania. Po odchode zo štúdia sa o tetovanie staráte už sami. Po tetovaní sa na mieste tetovania vytvorí škrupina (chrasta) túto vec v žiadnom prípade nijako neodstraňujte. Je potrebné aby sa sama oddelila. Táto vec je dôležitá … predídete tým problémom z vypadávaním farby a následnými opravami. Akonáhle vám tetovanie začne blednúť, šedivieť, alebo niečo nie je v poriadku, neváhajte a vráťte sa do štúdia. Oprava tetovania je v cene. V období bezprostredne po tetovaní vám odporúčame ako pomocný doplnok hojivú masť značky protat. Tento produkt stimuluje pleť, obnovuje v nej energiu, minimalizuje možnosti styku s infekciami a udržuje tetovanú oblasť dokonale hydratovanú.

Šport

Ako vieme kvalita tetovania nezáleží len na samotnom zákroku, ale taktiež na tom ako sa o tetovanie staráme po zákroku. Po tetovaní sa totižto pokožka pokryje vrstvou zaschnutej krvi (chrasta), ktorá má ochrannú funkciu. Akonáhle je táto oblasť poškodená alebo zoškrabnutá dochádza ku poškodeniu samotného tetovania. Toto sa stáva najmä pri športoch ako hokej, bojové umenia, basketbal … je teda vhodné zo začiatku potetované miesto chrániť obväzom. Podobná situácia nastáva u plavcov … nieje vhodné čerstvo potetovanú pokožku príliš máčať vo vode, platí to aj pre sprchovanie. Všeobecne športovcom doporučujeme premyslieť si termín tetovania tak, aby bola pokožka čo možno najmenej vystavovaná namáhaniu pri tréningoch či zápasoch.

Opaľovanie

Taktiež opaľovanie môže fanúšikom tetovania poriadne sťažiť život. Prílišné opálenie pokožky môže mať dlhodobé následky v podobe vyblednutia, alebo straty kontrastu tetovania. Ak máte záujem udržať svoje tetovanie krásne a kontrastné používajte krém s vyšším ochranným faktorom. Taktiež je vhodné tento fakt zohľadniť pri výbere tetovania. Ak sa radi opaľujete a neviete sa tohto koníčka vzdať, mali by ste si vybrať pri tetovaní skôr plnšie, hrubšie, nie moc tieňované tvary, ktoré dokážu slnečnému žiareniu dlhodobo odolávať. V letných mesiacoch je taktiež vhodné používať ochranné prípravky určené pre tetovanie. Jedným z takýchto prípravkov je aj prípravok od firmy protat z názvom „Protat SP30+ Sunsreen“. Jedná sa o vysoko účinný prípravok, ktorý chráni práve tetovanú pokožku pri opaľovaní. V prípade Vašho záujmu si môžete tento výrobok objednať priamo v našom e-shope, alebo telefonicky.